Sql Nedir ?

Web Tasarım Ve Sql Bağlantısı

Sql Nedir ?

Sql’nin türkçe anlamı sorgu dili olan STRUCTERED Query Language’dir. Sql, herhangi bir programlama çeşidi değildir. Veritabanın çalışması sistemleri için kullanılması gereken bir alt dil olarak da bilinir. Bilgisayar ortamına aktarılmış olan, işlenmemiş bilgilerin adı veridir. Bilgisayarlara girilen ve bilgisayar ortamında saklanan her şey bir veridir. Önümüzdeki zamanlarda saklamış olduğumuz verileri kolaylıkla ulaşabilir ve bu veriler istenildiği zaman kullanılabiliriz. Peki sizce bu sistemde sql veritabanı ne rol alır? Sql sisteminin ne demek olduğunu ve hangi amaçla kullanıldığıyla alakalı geniş bilgiler veren bu yazımızı sistemin ve avantajlarını da bilgi olarak vermeye çalışıcaz.

SQL Sistemi Nedir?

Bilgisayar başında işle uğraşan şahıslar ve kişiler verilere karşı ilgisi çok açıktır. Yazdığımız ve kodladığımız verilerin belirli kriterlerde aranmasına ve işlenmesine sorgu denir. Sorgu yapabilmek için sql’ye ihtiyacımız vardır. Bir diğer anlamda sorgulama dili olarak kullanılan bu sistem ile verileriniz üzerinde işlem yapabilmek daha basit bir hale gelmiştir. Sql veritabanı sistemleri bir programlama veya kodlama dili olarak bilinse de, aslında bir veritabanının yönetim sistemi diyebiliriz. Sql işlemi ile yalnızca veritabanı üzerinde işlemler yapılabilmektedir. Bilgi artışının yaşanması ile beraberinde bilgisayara eklenmiş olan verilerin depolanması sizin açınızdan kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Verilerin Depolanması için dosya ve işlem sistemi bulunmaktadır. Ama kullandığımız bu sistemin yeterli olmadığı gördük ve yeni bir depolama sisteminin gerekli olduğu anlamış bulunduk. Dağınık ve berbat halde yer alan verilerin düzenlenerek depolanması için SQL veritabanı sistemi bilgili insanlar tarafından geliştirilmiştir. Veritabanı sisteminin sizler tarafından kullanılmasının sağladığı birçok farklı avantajlı durumlar bulunmaktadır. Şimdi bu avantajların neler olduğuna görelim.

SQL Veritabanı Aktif Olarak Kullanmanın Avantajları

Günümüzde ilgi çeken sql veritabanı kullanarak bilgilerinizi basit bir şekilde kategorize edebilirsiniz. Bu sayede bilgileriniz depolandığı için dağınıklık ortadan kalkmaktadır. Ayrıca verileriniz arasında aramalarınız basitleşmiştir. Bu durumda zamandan tasarruf edilir.

Sql sistemini aktif olarak kullanarak tekrarlama yapmaktan kurtulabilirsiniz. Verilerin tutulduğu platformda kullanılan sql veritabanı, ağ veya internet üzerinde yapılan her uygulamada bilgili insanlar tarafından gerekmektedir. Veritabanı kullanan bir çok sistemde SQL veritabanı kullanılmalıdır.

Bilgisayar depolama alanınızda dağınık halde bulunan bilgileriniz klasörleme yapabilmesine yardımcı olur. Bu durumda boş yere alan işgal etmenin de önüne geçmiş oluruz. Topluluğun sağlanabilmesi için gerekli olan SQL sistemi hem kamu veya özel kurumlarda kullanılabilmektedir.

Sql Veritabanı sistemleri günden güne daha da geliştirilmektedir. Bu sistemin başlangıçlarından birisi sql veritabanıdır. Bu sebeble bütün veritabanı işlemlerinizde sql veritabanı sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. SQL veritabanının genel amacı, hem verilerin hem de veri kümelerinin modellenmesini yardımcı olarak sağlamaktır. SQL veritabanını kullanarak yapabileceğimiz işlemler bunlardır;

Yeni veriler çekebilmek

Silinen veriler ve kayıtların yeniden oluşturabilmesini sağlamak

Var olan verileri kaydedebilmek

Verilerin tamamını güncelliyebilmek

Verilerin sorgulanmasını ve aramasını ayrıntılı olarak yapabilmek

Güvenlik ayarlarını yapılandırabilmek

Yeni tablolar oluşturarak yeni verileri oluşturabilmek

SQL Veritabanı Kullanım Alanları?

SQL sisteminin genel kullanım alanları veritabanlarıdır. Veritabanlarında sakladığımız verilerin işlenmesini sağlamaktadır. Hedef belirtilmiş görev için verilerin modellenmesine yardımcı olan ve yapılandırmasını sağlayan SQL, sorgulama işlemlerinin de basit bir şekilde yapılmasını sağlar. SQL sistemi ile sorgulama yapan yazılımlar bunlardır:

Oracle: Veritabanı yazılım sistemleri arasında bilinen en güçlü ve zor olan yazılım sistemidir. Bütün büyük firma ve uygulamalarda kullanılabilir.

Microsoft SQL Server: Tabanı tamamen sunucudur ve Microsoft tarafından özel olarak geliştirilmiştir. SQL sistemi kullanılarak işlemler yapılabilmektedır.

MySQL: Ücretsiz ve açık kaynaklı olan bir kodlama sistemine sahiptir. Bu sistemin geliştiricisi bilinen üzere Oracle’dir.

MssSQL: Microsoft tarafından yazılan bir veritabanı sistemidir ve ücretlidir.

Access: Bu sistem de Microsoft tarafından geliştirilmiş olup, diğer sistemlere göre daha küçük kapasitede çalışan uygulamalarda geliştirilmiş olup, bu uygulama dışında SQL sistemininde kullanılabileceği alanlar bunlardır;

Ödeme – borç sistemleri

Hastaneler

Bankalar

Okullar

Telefon rehberleri

Kütüphane

E – ticaret siteleri

Leave a Reply

Your email address will not be published.